ВФЕУ

Вінницький фінансово-економічний університет

Meню

СУЇЦИДАЛЬНА ПОВЕДІНКА ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ, ЯК ДОПОМОГТИ

Останнім часом, питання суїцидів серед дітей та підлітків стоїть досить гостро. За даними ВООЗ, щорічно накладають на себе руки понад 200 дітей і 1,5 тисяч підлітків у світі.
При запобіганні суїцидальної поведінки у дітей батькам та педагогам рекомендовано:
- відмовитися від авторитарності й наказового тону під час спілкування з дитиною;
- будувати стосунки на основі договору, прохань, пояснень;
- серйозно ставитися до всіх погроз зі сторони дитини, не ігнорувати їх;
- дати дитині відчуття, що її люблять і її проблеми вам не байдужі;
- пояснювати, що самогубство – неефективний спосіб розв’язання проблеми;
- звертатися по допомогу до авторитетних для дитини / підлітка людей;
- звернутися разом з підлітком до психоневрологічного диспансеру, дитячого чи підліткового психіатра.
Дорослим Ніколи не варто забувати, що суїцидні настрої у підлітків є наслідком недостатньої уваги до них. Дитина потребує підтримки дорослих під час кризи.
Узагальнено основні мотиви підліткових самогубств, тож суїцидальні реакції можуть виникати:
1) за мотивом «невдале кохання» – людина вчиняє суїцид під впливом інтенсивних любовних переживань у разі розриву стосунків, через зраду, при ранній вагітності. Кохання як мотив суїциду найчастіше трапляється у молоді віком 15–17 років;
2) за мотивом «крик про допомогу» – індивід скоює суїцидальну спробу, намагаючись привернути увагу інших. До цієї групи належать демонстративно-шантажні спроби, скоєні з метою вплинути на певних суб’єктів з соціального оточення (батьків, однолітків тощо);
3) за мотивом «синдром Вертера» – одразу після публікації роман Й. Гете «Страждання молодого Вертера» (1774 р.) викликав хвилю самогубств серед молоді. Тому наслідування суїцидальної поведінки психологи називають ефектом (синдромом) юного Вертера. Девід Філліпс, провівши дослідження, дійшов висновку, що кількість суїцидів різко збільшується після публікації на перших шпальтах газет повідомлення про самогубство.
Тривожними для батьків і педагогів мають стати такі фактори:
• розмови дитини про самогубство або про суїцидальні думки в однолітків, подруг, однокласників (іноді дитина не каже про самогубство прямо);
• надмірна самокритика й переживання з приводу своїх поразок і невдач, дуже низька самооцінка підлітка;
• захоплення кумирами, які вчинили самогубство;
• прослуховування «похмурої» музики, читання літератури, сюжети якої, так чи інакше торкаються теми суїциду;
• дарування важливих для дитини речей друзям або своїй сім’ї;
• соціальна ізоляція;
• депресивний стан;
• виникнення на тілі поранень;
• відсутність гігієни та байдуже ставлення до власного зовнішнього вигляду.

ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ:
1. Суїцид, зазвичай, не відбувається раптово, без попередження. Більшість підлітків, що роблять замах на своє життя, діляться планами, але майже 80% дорослих не чують або не хочуть цього почути.
2. Суїцид не передається у спадок. Але сім’я, де вже було скоєне самогубство, стає для дітей зоною підвищеного ризику. Якщо у розпал сімейного скандалу підліток загрожує суїцидом, батьки повинні негайно зупинити сварку, якою б зухвалою не була його поведінка.
Розмова з підлітком про суїцид не наводить його на думку покінчити з собою. Промовляючи свої тривоги, підліток звільняється від них. Головне, щоб підтекстом цих розмов не стала поетизація, героїзація смерті, як видатного вчинку сильної особистості.
Думки про самогубство можуть минути, людина може повністю позбутися їх. Суїцидальні думки – не вирок.
Відкрите обговорення підлітком своїх проблем і відчуттів може врятувати йому життя. Часто людина до останнього сумнівається у скоєнні самогубства, важливо вчасно виявити ці наміри та відверто поговорити.
Рідко причиною самогубства є один фактор (розбите серце, сварка з близькими). Певний з них може стати спусковим механізмом, але не є єдиною причиною. Зазвичай проблеми накопичуються певний час (дитину ніхто не підтримує, вона боїться засмутити близьких або не довіряє дорослим чи психологам).

suis1.jpg (21.86 Kb)

UFPR no Facebook 1 Instagram